Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Biologija>Zoologija>Zoopsichologija

Zoopsichologija

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Paukščių tuoktuvės. Gyvenimas Afrikos savanoje. Primatai – elgesio įvairovė. Žmogus - neandertaliečiai. Išvados.

Ištrauka

Nuo tada kai pasirodė Darvino "Rūšių atsiradimas" yra žinoma, kad gyvūnų rūšys, o tuo pačiu ir jų elgsena bei morfologinė sandara, yra ilgos evoliucijos, prisitaikymo prie aplinkos rezultatas. Mendelio tyrimai išryškino ir kitą gyvų padarų morfologijos, o kaip vėliau paaiškėjo, ir elgsenos aspektą – jų priklausomybę nuo tai ar kitai rūšiai būdingų genų.
Taigi gyvūnų elgseną lemia jų rūšiai būdinga genų aibė (genotipas) ir aplinka. Sekant Bagdonu(169 psl), galima teigti, kad "Elgsena (E) yra genotipo (G) ir aplinkos (A) sąveikos funkcija: E=f (G, A)." Tie autoriai, kurie teigia, kad visa elgsena išmokstama ar paveldima, klysta.
Nustatyti ar elgsena kyla iš aplinkos ar iš genotipo yra sudėtingiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Paprastai elgsenos požymiai yra įtakojami daugelio genų, t.y. požymiai yra poligeniniai. Pastarieji gali paveikti elgesį priklausomai nuo sąveikos su aplinkos veiksniais, o tokių sąveikos kombinacijų skaičius nežinomas. Dar daugiau - skirtingose ontogeninio išsivystymo stadijose gyvūnai ne vienodai jautrūs aplinkos pokyčiams.
Taip pat negalima manyti, jog jei elgesio požymis būdingas visai rūšiai, jis yra genetinės kilmės. Kai kurios gyvūnų rūšys sugeba perduoti iš kartos į kartą kokį nors vieno individo "išgalvotą" veiksmą.
Kita vertus, galima pastebėti dėsningumus tarp gyvūno išsivystimo lygio ir jo elgsenos įgimtumo. Aukštesniųjų gyvūnų elgsena labiau priklauso nuo individualaus išmokimo (tai yra - nuo aplinkos) nei žemesniųjų.
Šiame referate aprašoma gyvūnų elgesio adaptacinė funkcija – t.y. pateikiami konkretūs pavyzdžiai, remiantis filmuota medžiaga, kaip gyvūnai sugeba prisitaikyti prie nepalankių aplinkos sąlygų ir savo gentainių. Išryškinamas aplinkos keliamų sąlygų poveikis gyvūnų elgesiui.
Taip pat bandoma atsakyti kokie elgsenos ypatumai išmokti, o kurie genetinės kilmės. Kad į šį klausimą būtų lengviau atsakyti referate suranguosime aprašomus gyvūnus pagal jų elgsenos ir psichikos išsivystymo lygį (atitinkamai encefalizacijos koeficientams) – pradėsime zebrais ir juos medžiojančiais liūtais bei hienomis, o baigsime žmonėmis.
Tačiau pačioje pradžioje aptarsime paukščių tuoktuvių ritualus, kad parodytumėme, kokia didelė elgesio formų įvairovė ir kaip sunku suprasti elgesio kilmę bei jo priklausomybę nuo aplinkos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasZoologijos referatas
KategorijaBiologija >  Zoologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis16.89 KB
AutoriusJjj
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasA. Bagdonas
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zoopsichologija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • A. Bagdonas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą